Agjencia franceze shkruan për “tensionet mes Kosovës e ShBA-së”: Kurti u thotë “nuk shantazhohemi”

1 minute, 34 seconds Read

Kryeministri Albin Kurti po zotohet për t’i rezistuar çdo përpjekje “shantazhi” përballë afatit për marrëveshje me Serbinë nga Perëndimi. Kështu po raportojnë mediat franceze, duke cituar një intervistë të shefit të Qeverisë së Kosovës, e cila duket se është dhënë për AFP-në.

France 24 ndërkohë, ka cituar këto raportime duke thënë se Kurti ka deklaruar që Kosova po përballet me një afat përfundimtar përgjatë marsit, për të arritur një marrëveshje me Serbinë.

“Kosova është një shtet i pavarur dhe është më mirë edhe për Serbinë që ta njoh Kosovën.” – ka deklaruar ai.

Çka thotë Kurti për takimin ku s’u ftua?

Kryeministri Kurti nuk u pa në konferencë për media, pas mbledhjes së sotme të Qeverisë, kështu që edhe ajo mundësi për ta pyetur rreth një qëndrimi të tij për takimin e djeshëm, nuk u ofrua.

Por, duket se ai ka vendosur të flasë për mediat franceze, ku agjencisë AFP i ka thënë disa fjalë edhe rreth Asociacionit.

Fillimisht, në raportimet e shpërndara më pas edhe nëpër media të tjera franceze, përmenden edhe kërkesat e vazhdueshme të ShBA-së për ta formuar Asociacionin.

Derisa shkruhet për takimin e djeshëm, përmendet se Kurti nuk mori pjesë në këtë takim, “duke lënë të kuptohet për rritjen e tensioneve me aleatin e palëkundur të Kosovës”.

“Ne nuk mund të shantazhohemi. Nuk mund të frikësohemi. Ne jemi njerëz me kurajo dhe çfarë ne kërkojmë është trajtim i drejtë, barazi dhe njohje reciproke.” – ka thënë ai.

Madje, Kurti shkruan se ka thënë që “nuk është e drejtë që të ketë presion ndaj shtetit më pro-evropian e më pro-amerikan në Ballkanin Perëndimor”. /Nacionale

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *