U shpërngulën para 100 vjetesh në Jordani, rrëfimi i shqiptarit që ka ruajtur gjuhën dhe lidhjet me Kosovën (Video)
15 orë më parë

U shpërngulën para 100 vjetesh në Jordani, rrëfimi i shqiptarit që ka ruajtur gjuhën dhe lidhjet me Kosovën (Video)
Ndonëse është lindur në Jordani, Jahja Alarnuti di të flasë rrjedhshëm gjuhën shqipe.

Në një intervistë Jahja Alarnuti ka treguar se familja e tij është shpërngulur nga Ferizaj në Jordani në vitin 1904, ndërsa babai i tij ka qenë vetëm 13 vjeç në atë kohë.

Alarnuti, i cili thotë se në Kosovë ka pasur mbiemrin Gashi, ka vizituar Kosovën vetëm një herë në vitin 2006, ndërsa tregon se rrallë has në shqiptarë në Jordani./GazetaKlan

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x